DALEKONOŚNE DZIAŁA WYNALAZKIEM POLAKA.

„Matin” z dnia 28. marca pisze w sprawie dalekonośnego działa, ostrzeliwującego Paryż: Już rok temu powierzone zostało profesorowi fizyki Huguenardowi zbadanie przedłożonego przez Polaka p. Chyłowskiego, pochodzącego z Rosji – memorjału, w którym starał się udowodnić techniczną możliwość wzmożenia dalekonośności dział francuskich bez potrzeby zamiany ich formy.
Zdaniem p Chyłowskiego wystarczy zaopatrzyć pocisk specjalny kapiszon i w specjalną domieszkę, która podczas lotu pocisku wytwarza ciepłe powietrze, zmniejszając tem samem opór i presję powietrza wogóle. Projekt p. Chyłowskiego nie został zaniedbany i w dalszym ciągu czynią się próby w tej dziedzinie.

SUSZ PRUSY KRÓL. (MORDERSTWO RABUNKOWE.)

Dnia 22. grudnia z. r. znikł bez śladu robotnik z Królestwa Polskiego Gramacki, zatrudniony na jednym z okolicznych folwarków. W rzeczonym dniu wyszedł on wspólnie z robotnikiem sezonowym Kalinowskim do Kisielec po zakupna, lecz już więcej nie wrócił. Kaligowski twierdził wówczas, że Gramacki, posiadający większą sumę pieniędzy, uciekł do Królestwa, co też ogólnie przypuszczano.
Obecnie jednak znaleziono ciało Gramackiego w moczarach. Czaszka była silnem uderzeniem zupełnie strzaskana; brak także pieniędzy, które G. miał przy sobie. Widocznie dokonano na G. morderstwa rabunkowego. Jako silnie podejrzanego aresztowano Kaligowskiego.

PIŁA. BĘDZIE JEJ LEPIEJ DO TWARZY.

Niezamężnej Stanisławie Pierdzioch z Piły, urodzonej 1880 r. w Morzewie, pozwolono zmienić swe nazwisko na Eisermann.

Kurjer Poznański, 11-04-1918

BYŁY CAR NA URAL?

W szwedzkim »Aftonbladet« zanotowane pogłoskę, iż były car ma zostać w najbliższych dniach przewieziony z Tobolska do jednego z miast położonych nad Uralem. Bliższe szczegóły nie są znane. Razem z carem przewiezionoby też niektórych członków jego rodziny. Cały ten plan pozostaje podobno w związku z chwilowem zajęciem przez Japończyków Władywostoku.

Dziennik Śląski, 11-04-1918

100lattemu.pl