WALKI W PETERSBURGU.

Petersburg. 21.1.
Stolica podzieliła się na dwa obozy wojenne: bolszewików i zwolenników Związku dla obrony konstytuanty. Obie strony są zaopatrzone w broń.
Wzajemne rozgoryczenie jest bardzo silne. Poseł mieszczański, Bałabanow zlinczowany został przez bolszewików i zrzucony do Newy.
Żołnierze Czerwonej Gwardii wdzierają się do mieszkań przywódców kadetów pod pretekstem szukania składów broni.

Na ulicy Mijonnej doszło do krwawych starć. Walka prowadzona była i w domach.

Glosowanie w konstytuancie przerwane zostało śród burzliwych scen. Bolszewicy wystąpili z hałaśliwym protestem przeciwko postawionemu wnioskowi.

Bezwzględne postępowanie Czerwonej Gwardii w stosunku do zwolenników Związku dla obrony konstytuanty sprawiło głębokie i trwale wrażenie na delegatach, którzy przyjechali z prowincji.

Według dotychczasowych doniesień, ofiarą walk ulicznych padło 300 osób. Pomiędzy zabitymi znajduje się również 4 posłów do konstytuanty. (WAT).

Nowa Gazeta, 22-01-1918

WIELKA MANIFESTACYA POKOJOWA W KRAKOWIE.

Z inicystywy doraźnego Komitetu odbyła się wczoraj w południe poważna manifestacya pokojowa przy udziale kilku tysięcy osób, reprezentujących niemal wszystkie warstwy ludności. Demonstracya ta rozpoczęła się pod pomnikiem A. Mickiewicza płomiennem przemówieniem jednego z obywateli na temat tęsknoty za pokojem, która przepełnia serca całego narodu. Następnie pochód, podczas którego niesiono tablice z charakterystycznymi napisami, odzwierciadlającymi trafnie nastrój ludności. I tak domagano się: „Żądamy pokoju?", „Precz z wojną!", „Chcemy chleba!”, „Niech żyje niepodlenia. zjednoczona Polska!”

Podczas pochodu, który zdążał wzdłuż Linii A—B. ul. Szewską, Dunajewskiego i Basztową na Plac Matejki pod pomnik Grundwaldzki, śpiewano pieśni radykalno-społeczne i narodowe.

Pod pomnikiem Grundwaldzkim kilkutysięczny tłum manifestantów odśpiewał potężną rotę Konopnickiej: „Nie rzucim ziemi!" poczem ruszył ulicą Floryańską z powrotem na Rynek Główny, gdzie po odśpiewaniu jeszcze raz „Roty" rozwiązał się pochód.

Poważna, spokojna manifestacya pokojowa wywarła w mieście silne wrażenie, tem większe, że dzięki taktowi i zrozumieniu chwili i nastroju najwyższych czynników — obeszło się bez tych pożałowania godnych wypadków, jakie miały miejsce w innych miastach monarchii.

Wieczorem również w kilku punktach miasta odbyły się manifestacyjne pochody za pokojem. W Rynku skonsygnowano silną straż wojskowo-policyjną i oddział kawaleryi.

Spokoju nigdzie nie zakłócono.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-01-1918

BERLIN. (BURZLIWE ZEBRANIE NIEMIECKIEJ PARTYI OJCZYSTEJ).

Na konferencyi, jaka odbyła niemiecka partya ojczysta. przyszło do bardzo wielkich tumultów miedzy zwolennikami tej partyi a socyalnymi demokratami. Podczas przemówienia posła Fuhrmanna słuchacze zwrócili się przeciw socyalistom czyniącym wykrzykniki, żądając, aby wyrzucić ich za drzwi. Przy tej sposobności przyszło do groźnej bójki, która trwała kilka minut. Zaczęto wreszcie śpiewać „Deutschland, Deutschland uber alles” i to uspokoiło zebranych.

Dziennik Śląski, 22-01-1918

100lattemu.pl