Szukaj Pokaż menu

Najmocniejsze cytaty ostatnich dni - Edyta Górniak atakuje Lady Gagę

77 770  
239   145  
W dzisiejszym odcinku o księdzu, który wyjawia, które szczepionki mogą przyjmować wierni. Będzie też o kłótni Górniak z Gagą.

Demotywatory DXXVI - W końcu przyszedł kres patoyoutubera Kamerzysty

87 263  
254   126  
Dzisiaj m.in. prawdziwy lagun, Senyszyn punktuje episkopat, który odradza stosowanie szczepionek, Duńczycy rekwirują samochody złym kierowcom oraz wzięta brazylijska modelka, która ma tylko jedną nogę.

Największe fake newsy ostatniego tygodnia - nie dajcie się nabrać

71 807  
296   78  
Niby ciągle wałkuje się to zdanie, że "nie wszystko, co przeczytasz w internecie, to prawda", a jednak wciąż ludzie generują tysiące udostępnień newsów, które są zwykłymi bzdurami. Oto małe zastawienie fake newsów, które ostatnio okrążały internet - być może na część z nich sami natrafiliście.

#1. To zdjęcie nie przedstawia Antoniego Macierewicza w Smoleńsku



To zdjęcie z podpisem „Rozpacz po wypadku lotniczym w Smoleńsku” opublikowano na Facebooku 20 kwietnia i bardzo szybko zebrało ponad 2 tys. udostępnień. Przedstawia ono Antoniego Macierewicza i Roberta Smolenia w restauracji, a podpis sugeruje, że zdjęcie wykonano po katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

W rzeczywistości zdjęcie opublikowano 4 lutego 2005 roku w serwisie Interia.pl. Powstało w czasie spotkania Antoniego Macierewicza (wtedy posła Ruchu Katolicko-Narodowego) i Roberta Smolenia (ówczesnego posła Sojuszu Lewicy Demokratycznej) w ramach cyklu „Obiady czwartkowe INTERIA.PL”. Jak podaje serwis, organizowane one były w warszawskiej restauracji Chianti.
demagog.org.pl

#2. Mężczyzna z pokładu spadającego samolotu śle pożegnanie dla ciężarnej żony? Ta rozmowa jest fikcją





„Proszę, żebyś była silna dla naszej córeczki” - takie pożegnanie miał przekazać dyspozytorce numeru alarmowego mężczyzna z pokładu spadającego samolotu. Rozmowa opublikowana na TikToku została szeroko rozpowszechniona przez wzruszonych internautów, ale jest fikcją.

Nagranie audio pojawiło się na profilu jednej z polskich tiktokerek. Słychać na nim, jak mężczyzna dzwoni na numer alarmowy, pyta, czy rozmowa jest nagrywana, podaje swoje dane, numer lotu i mówi, że samolot zaraz się rozbije, po czym prosi, aby przekazać jego żonie wiadomość. W tle słychać hałas i krzyki ludzi. Przekaz kończy się na słowach „Proszę, żebyś była silna dla naszej córeczki i powiedz jej...” - po czym sygnał się urywa.

Nagranie zanotowało ponad 1,5 mln odtworzeń i zebrało ponad 240 tys. polubień.

W rzeczywistości rozmowa, którą tak emocjonalnie odebrali internauci, to fragment amerykańskiego serialu „911” emitowanego od 2018 roku w stacji Fox. Opowiada o pracy policjantów, strażaków, ratowników medycznych i dyspozytorów telefonu alarmowego.
konkret24.tvn24.pl

#3. Papież nie powiedział, że kościół w Polsce to narzędzie szatana



Gazeta RDK Republika Demokracja Konstytucja Forum Obywatelskie opublikowała na Facebooku post z grafiką sugerującą, że papież Franciszek wypowiedział się na temat Kościoła katolickiego w Polsce. Przypisuje się papieżowi m.in. słowa „Kościół w Polsce to narzędzie szatana”.

Fake news wykorzystuje rzeczywiste słowa Franciszka, ale w zmanipulowanym kontekście. Zostały wypowiedziane w lutym 2019 roku podczas szczytu w Watykanie w sprawie pedofilii, jednak nie dotyczyły Kościoła katolickiego w Polsce, tylko ogólnej sytuacji Kościoła katolickiego. Ojciec Święty wobec wszystkich księży, którzy dopuszczają się pedofilii, użył określenia „narzędzie Szatana” oraz „drapieżne wilki”. Powiedział wówczas:

(…) Brutalność tego ogólnoświatowego fenomenu staje się w Kościele tym bardziej poważna i skandaliczna, że jest całkowicie niezgodna z jego autorytetem moralnym i wiarygodnością etyczną. Osoby konsekrowane, wybrane przez Boga, aby prowadziły dusze do zbawienia, pozwalają się zdominować ludzką słabością lub chorobą, stając się w ten sposób narzędziami Szatana. W maltretowaniu widzimy rękę zła, które nie szczędzi nawet niewinności dzieci. Żadne wyjaśnienia nie są wystarczające dla tych nadużyć z udziałem dzieci. Musimy z pokorą i odwagą rozpoznać, że stajemy twarzą w twarz z tajemnicą zła, które najmocniej uderza w najsłabszych, ponieważ są one obrazem Jezusa. Z tego powodu Kościół staje się coraz bardziej świadomy potrzeby nie tylko ograniczania najpoważniejszych przypadków nadużyć za pomocą środków dyscyplinarnych oraz procesów cywilnych i kanonicznych, ale także zdecydowane stawienie czoła temu zjawisku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Kościoła. Czuje się powołana do walki z tym złem, które uderza w samą istotę jej misji, jaką jest głoszenie Ewangelii najmłodszym i chronienie ich przed drapieżnymi wilkami (…).
demagog.org.pl

#4. Wodą z kranu nie sprawdzisz skuteczności testów diagnostycznych


Jedna z popularniejszych kopii filmu uzyskała na Facebooku ponad 1,7 tys. udostępnień

W sieci zaroiło się od krótkich filmów, których autorzy próbują testować skuteczność testów diagnostycznych w kierunku COVID-19. Testy były już polewane sokiem czy też piwem, dając za każdym razem wynik fałszywie pozytywny, co - zdaniem autorów - miałoby świadczyć o tym, że testy nie nadają się do wykrywania zakażenia. Ostatnio pojawił się w mediach społecznościowych 2-minutowy film, w którym podobnego wyczynu dokonano przy pomocy wody z kranu - tu też wynik okazał się być „pozytywny”. Nie można jednak określić zakażenia SARS-CoV-2 na podstawie błędnie wykonanego testu.

O nieprawidłowych sposobach przeprowadzania testów i złych wnioskach wyciąganych na ich podstawie dla redakcji Wirtualnej Polski wypowiadała się jeszcze w ubiegłym roku Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych:
Badania laboratoryjne to nie tylko nakropienie czegoś w coś i odczytania, czy są dwie kreski, czy jedna. Za wykonywaniem badań laboratoryjnych powinna stać jeszcze wiedza merytoryczna, której tutaj w tym przypadku ewidentnie zabrakło. U laików zostało wrażenie (…), że te testy są w zasadzie, delikatnie mówiąc, niefajne. Ubolewam, naprawdę.

Test widoczny na filmiku zidentyfikowała grecka redakcja fact-checkingowa Ellinika Hoaxes. Jest to szybki test diagnostyczny w kierunku COVID-19 z zestawu Abbott Panbio opracowanego przez firmę Medical Vakhandel. Test ten może wykryć zatem aktywne zakażenie. Cechuje się on czułością na poziomie 93,3% i swoistością 99,4%.
demagog.org.pl

#5. Kaczyński podczas pandemii COVID-19 powiedział przedsiębiorcom, że się „nie nadają?” Nie, to wypowiedź z 2017 roku



„Przedsiębiorco, nie dajesz rady? Jest odpowiedź władz państwa” – czytamy w treści dołączonej do wideo. To fragment filmu, w którym prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi: „Jeżeli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach, to znaczy, że się po prostu do niej nie nadaje”. Nagranie zyskało od 20 marca 2021 roku ponad 1,4 mln wyświetleń i mimo upływu czasu wciąż jest udostępniane.

Jest to wypowiedź sprzed lat, odnosząca się do czego innego, wyrwana z kontekstu i w żaden sposób nie związana z pandemią koronawirusa czy problemami, z jakimi borykają się dzisiaj przedsiębiorcy.
– napisał do redakcji AFP Sprawdzam w mailu 15 kwietnia Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości.

Wypowiedź została wyrwana z kontekstu. To fragment przemówienia Kaczyńskiego z 4 lutego 2017 r., które prezes PiS wygłosił w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu podczas konferencji gospodarczej: „Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę”.

Całe wystąpienie trwa pół godziny i można je obejrzeć tutaj:
sprawdzam.afp.com

#6. Nie, apostazja nie będzie wymagać udowodnienia, że Boga nie ma



Na grupie Facebookowej Antyklerykalna Rzeczpospolita Polska jeden z użytkowników zamieścił 19 kwietnia post, do którego załączył rzekomy artykuł z portalu TVP.INFO o tytule „Episkopat: Apostazja będzie trudniejsza. Trzeba udowodnić, że Bóg nie istnieje”.

Okazuje się, że artykuł o takim tytule wraz z fotografią autorstwa Sławomira Kamińskiego z Agencji Gazety został opublikowany 25 marca w satyrycznym portalu ASZdziennik. Tekst informuje o „skomplikowaniu” procedury wystąpienia z kościoła katolickiego: „Teraz, oprócz dotychczasowej procedury, należy na spotkaniu z proboszczem udowodnić, że Bóg nie istnieje”.

Na portalu ASZdziennik jest zawsze umieszczona adnotacja, która informuje o charakterze danej publikacji: „To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone”.



Twórca zmanipulowanego posta usunął logo ASZdziennika i umieścił logo TVP.INFO, co miało uwiarygodnić informację w oczach odbiorców.
demagog.org.pl
296
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Demotywatory DXXVI - W końcu przyszedł kres patoyoutubera Kamerzysty
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Pani psycholog została wezwana na komisję wojskową - nie może uwierzyć!
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu O czym najczęściej śpiewają metalowcy – już wiemy, dzięki analizie komputerowej
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Wyrzucił śmieci do lasu i dostał nauczkę, po której nigdy więcej tego nie zrobi
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Internauci dzielą się chwilami, w których uświadomili sobie, że zrobili się starzy III
Przejdź do artykułu Wystarczyła jedna nieprzemyślana decyzja, aby uznany dentysta z USA stał się jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą