Szukaj Pokaż menu

7 osobliwych ciekawostek z uniwersyteckiego życia

66 617  
175   15  
Szkolnictwo wyższe i uniwersytety to nie tylko wbijanie wiedzy w głowy ziewających studentów. To także prace badawcze i najróżniejsze osobliwości, które na tym polu powstają.

#1.

Wielopak Weekendowy DCCXXVII

51 511  
139  
Hej! Dzisiaj opowiemy wam o wymarzonym (prawie) facecie, rekrutacji w branży budowlanej oraz o pierwszych słowach pociechy...

- Mogę go już nazywać trzyipółlatkiem?
- Na litość boską! Wiesz chociaż, jak on ma na imię??
- Pff. No pewnie, żono, że wiem jak on ma na imię.

by Rupertt

* * * * *

Dlaczego ateiści są statystycznie bardziej inteligentni od ludzi wierzących

88 047  
157   160  
Nakładamy okulary ochronne i wchodzimy w sam środek gównoburzy.

O naukowcach zafascynowanych osobami wierzącymi pisaliśmy niedawno w artykule na temat związku między uszkodzeniem mózgu a fanatyzmem religijnym. Dzisiaj natomiast skupimy się na innym aspekcie tej fascynacji. Badacze z Wielkiej Brytanii i Holandii podjęli ostatnio próbę rozwikłania problemu sięgającego korzeniami aż do starożytności, a mianowicie spróbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego ateiści są statystycznie mądrzejsi od osób wierzących, i doszli do wniosku, że religia to instynkt, a ludzie inteligentni potrafią wznieść się ponad instynkt, by szukać rozwiązania swoich problemów.

Podstawę nowej teorii stanowi teoria Satoshiego Kanazwy, która mówi, że dzięki naszym biegającym z włóczniami przodkom dostosowaliśmy się psychologicznie do rozwiązywania nawracających problemów, a dodatkowo ewolucja pozwoliła nam ulepszyć naszą ogólną inteligencję, dzięki której mogliśmy zacząć sobie lepiej radzić z nowymi sytuacjami i problemami. Badacze z Wielkiej Brytanii i Holandii zmodyfikowali tę teorię twierdząc, że konieczność radzenia sobie z nową sytuacją stoi w sprzeczności z wykorzystywaniem wyuczonych instynktów, więc jeśli religię traktować jako instynkt, to ludzie bardziej inteligentni będą w stanie go przezwyciężyć i przejść na stronę ateizmu.

Inny badacz zaznacza jednak, że dopóki prawdziwa natura instynktu religijnego nie zostanie dobrze poznana, to nie można wykluczyć, że niektóre formy ateizmu mogą nosić te same znamiona co religia. Badacze tłumaczą, że religia nie musi polegać na wierze w jakieś bóstwo, bo na przykład weganizm odwołuje się do tych samych impulsów, co wiara w Boga.

Badacze przyjrzeli się także związkowi instynktu i stresu. W sytuacjach stresowych ludzie bardzo często reagują instynktownie. Za przykład takiej sytuacji w kontekście religijnym mogą posłużyć otarcie się o śmieć, ponieważ ma ono to do siebie, że nawet ateistę potrafi nawrócić w ułamku sekundy. Jeśli jednak człowiek oprze się pokusie proszenia siły wyższej o ratunek, to może to świadczyć o wyższej inteligencji tej osoby i umrze z poczuciem dumy. A jeśli taka osoba jest faktycznie bardziej inteligentna, to będzie miała większą szansę wykręcić się od piekła.

Źródło: Live Science
157
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Wielopak Weekendowy DCCXXVII
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – ​Gwiazda filmów dla dorosłych zdradziła, ile zarabiała za jedną scenę, kiedy była numerem jeden w branży
Przejdź do artykułu Jakie są konsekwencje zapijania alkoholu napojem energetyzującym
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Dlaczego czas płynie szybciej wraz z wiekiem
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Ile niezdrowego cukru zawierają dania, które regularnie spożywamy
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Przygody dziewczynki i jej ośmiorniczki w ujęciu Briana Kesingera
Przejdź do artykułu Kilka przerażających teorii opisujących naszą rzeczywistość

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą